Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak dbać o skórę po depilacji?

Jak dbać o skórę po depilacji?

2023-03-15

W jaki sposób zadbać o skórę po i woskiem, by nie było śladu po podrażnieniach? Czego nie robić po depilacji i jak powinna wyglądać pielęgnacja, by cieszyć się gładką skórą?

Depilacja niechcianego owłosienia, niezależnie od metody, jest procesem, który przyczynia się do podrażnienia skóry. W domowych warunkach do wyboru jest kilka opcji: można zrobić to za pomocą maszynki do golenia (po krótkim czasie niechciane owłosienie odrasta), depilacji woskiem i depilacji pastą cukrową. Dwie ostatnie niosą za sobą większe ryzyko podrażnień, ale za to dają świetne efekty (włos usuwany jest razem z cebulką), a nowe włoski odrastają coraz słabsze. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być wrażliwa, zaczerwieniona, a także bardzo sucha. Dlatego też pielęgnacja skóry po depilacji jest niezwykle ważna, aby przywrócić jej naturalną równowagę i uniknąć dalszych podrażnień.

Jeszcze przed depilacją...

Tak naprawdę troska o skórę po depilacji woskiem czy inną metodą, powinna pojawić się nieco wcześniej niż przed samym zabiegiem depilacji. Skórę należy przygotować z wyprzedzeniem, dzięki czemu nie tylko łatwiej będzie się pozbyć niechcianych włosków, ale też uniknie się późniejszego wrastania włosków i większych podrażnień skóry po depilacji. Dzień przed depilacją warto zrobić sobie peeling skóry (warto go robić sobie raz w tygodniu, metodą "pod włos" - to pomoże na wrastające włoski), wykonać masaż szorstką myjką lub rękawicą złuszczającą, by złuszczyć martwy naskórek, a następnie zadbać o nawilżenie skóry. W dzień depilacji (a nawet dzień przed nią) unikaj słońca, a przed samą nie stosuj żadnych kosmetyków - w grę nie wchodzą nawet lekkie balsamy. Skóra powinno być całkowicie czysta.

Rada eksperta Przed depilacją w warunkach domowych warto zrobić próbę uczuleniową, by sprawdzić, czy kosmetyk nie wywołała reakcji alergicznej. Nanieś odrobinę kosmetyku (pianki do golenia, oliwki, pasty cukrowej czy wosku) na mały fragment skóry i odczekaj chwilę.

Pielęgnacja skóry po depilacji - jak dbać o skórę po depilacji i przyspieszyć regenerację naskórka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja po depilacji? Jeśli po usunięciu włosków pojawiły się ranki, to dany obszar należy zdezynfekować. Jako punkt pierwszy pielęgnacji skóry, jest ukojenie skóry po depilacji i złagodzenie podrażnienia skóry. Posłużą do tego kosmetyki pielęgnacyjne - balsamy, kremy, oliwki - bogate w składniki łagodzące. Są to składniki takie jak między innymi d-panthenol, witamina E, które mocno nawilżają, dodają elastyczność i wspomagają regeneracje naskórka, a także alatonina, która dodatkowo działa przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się specjalna oliwka po depilacji w sprayu ze składnikami łagodzącymi, nawilżającymi i odżywiającymi. Oliwka w sprayu będzie też świetną opcją, by jednocześnie zadbać o skórę, ale też usunąć pozostałości wosku czy pasty cukrowej. Pamiętaj, że po usunięciu zbędnych włosków skóra jest podrażniona, więc nie należy stosować produktów z alkoholem, który może wywołać ból i zaognić zaczerwienienie, czy kosmetyków mocno perfumowanych. Po depilacji pach przez jakiś czas nie należy używać dezodorantów z tym składnikiem. Skóra po depilacji jest bardzo wrażliwa, więc wymaga specjalnej opieki. Dlatego tego unikaj wszystkiego, co może dodatkowo wpłynąć na podrażnienie skóry i skup się na jej pielęgnacji, a także na tym, by ją w pełni zregenerować.

Rada eksperta Zawsze używaj produktów zgodnie z ich przeznaczeniem - jeśli robisz depilację w domowych warunkach, dokładnie przeczytaj instrukcję urządzeń (np. podgrzewacza do wosku) i dowiedz się, jak używać akcesoriów do przeprowadzania depilacji i jak robić to w prawidłowy sposób.

Czego nie robić po depilacji, by pielęgnacja skóry była skuteczna?

Czego więc nie robić po depilacji - czy chodzi o depilację woskiem, pastą cukrową, czy też zwykłe golenie maszynką - by nie podrażnić skóry oraz by sama pielęgnacja była skuteczna. Jest kilka rzeczy, których należy unikać! Przede wszystkim, tego samego dnia unikamy opalania się - ekspozycja wydepilowanej skóry na słońcu może podrażnić naskórek. Po usunięciu niechcianych włosków lepiej jest również unikać kąpieli w jeziorach czy basenach - zarówno zanieczyszczona woda, jak i woda chlorowana mogą wywołać podrażnienie skóry lub skończyć się stanem zapalnym. Bezpośrednio po depilacji należy unikać też mocnych treningów - pot również podrażnia skórę i może też wywołać pojawienie się czerwonych kropeczek. Co jeszcze jest niewskazane? Unikamy gorących temperatur - czyli gorących kąpieli i saun. Wstrzymaj się też z wykonywaniem peelingu czy np. masażu rękawicami. Skup się jedynie na łagodzeniu skóry, jej nawilżaniu i regeneracji naskórka. Po depilacji warto też nosić nieco luźniejsze ubrania, by tarcie materiału nie podrażniało skóry. Podsumowując: unikaj wszystkiego, czego co może podrażnić skórę, dbaj o jej nawilżenie i ukojenie, za pomocą odpowiednich balsamów, kremów czy specjalnych oliwek po depilacji.

Sprawdź koniecznie, te od BEAUTIONA o zapachu aloesu lub słodkiej brzoskwini i pamiętaj, że wszystkie niezbędne produkty do depilacji - woskiem, pastą cukrową czy do golenia maszynką - znajdziesz w beauty shopie Beautiona!

Ania - autorka bloga

Witaj na blogu Beautiona!


Nazywam się Ania i jestem niezależną pisarką z obsesją na punkcie beauty.


Blog zawiera codzienne recenzje produktów, porady dotyczące makijażu i nowości urodowe. Wprowadzę Cię w niezwykły świat paznokci i produktów do ich stylizacji. Razem odkryjemy najnowsze trendy

Najnowsze wpisy
pixelpixelpixelpixel