Jak czyścić gąbki do makijażu? Najczęstsze błędy
2022-09-14Jak myć gąbki do makijażu, by ich czyszczenie było skuteczne i prawidłowe? Na co w szczególności warto uważać podczas czyszczenia gąbeczki do makijażu i czym myć gąbki, żeby się nie zniszczyły? Przeczytajcie nasze porady i poznajcie najczęstsze błędy w myciu gąbeczek!
Beauty blender - magiczne jajko do nakładania podkładu
Wiele z nas nie wyobraża sobie przygotowywania idealnego make-up'u bez beauty blendera. Niezależnie od tego czy jest to oryginalny Beauty Blender, czy też jego odpowiednik, gąbka do makijażu to niezastąpione akcesorium beauty, którego prawidłowe używanie daje bardzo naturalny wygląd i nie powoduje efektu maski. Gąbeczki do makijażu beauty blender czy typu beauty blender służą nie tylko do nakładania podkładu, czy korektora. Możesz nałożyć nim też krem bb, cc czy inne kosmetyki w kremowej formie, a nawet... sypki puder. Gąbki do makijażu są dostępne w różnych kolorach i różnych kształtach: jajka, gruszki, czy jajka ze ściętą końcówką. Najważniejszy by kształt był odpowiedni do kształtów buzi - szpiczasta końcówka sprawdzi się nawet w trudno dostępnych miejscach, jak np. przy skrzydełkach nosa. Świetnym rozwiązaniem do nakładania makijażu będą też mini gąbeczki.
Jak używać gąbeczki do makijażu i jak nią nakładać podkład?
Beauty blender został stworzony do używania na mokro. Dlaczego? Zamoczenie gąbeczki do makijażu przed nakładaniem make-up'u sprawi, że nie wciąga ona kosmetyku. Tym sposobem nasz ukochany podkład zostanie na powierzchni gąbki, zamiast w nią wsiąknąć. Nigdy nie nakładamy podkładu bezpośrednio na gąbkę - najlepiej jest nałożyć kosmetyk na dłoń i dopiero z niej nabierać nią produkt. Nie używamy gąbek tak samo jak pędzli - nie przeciągamy ich po skórze, tylko delikatnie "stemplujemy", najlepiej ruchem lekko rolującym. Wtedy nasz podkład czy korektor będzie wyglądał naturalnie, nie stworzy efektu maski i świetnie wygładzi skórę!
Rada ekspertaPamiętaj, że gąbek do makijażu należy używać tylko i wyłącznie na mokro! Jeśli gąbka służy Ci do pracy na klientach, pamiętaj, że 1 klientka = 1 gąbeczka! Jeśli natomiast gąbeczki używasz tylko Ty - przy regularnym myciu, wymieniaj ją raz na 3 miesiące
Jak czyścić gąbki do makijażu?
Jak myć gąbki do makijażu? Przede wszystkim... regularnie. Najlepiej jest myć gąbeczkę po każdym użyciu. Tak samo jak pędzle, brudna i mokra gąbeczka, staje się siedliskiem bakterii, które potem roznosimy po na całą twarz. Jeśli nie mamy takiej możliwości, by od razu umyć gąbki, pamiętajmy, by koniecznie myć ja przynajmniej co dwa użycia. Im dłużej podkład zostaje na gąbce, tym trudniej jest go domyć. Jak zrobić to poprawnie, żeby pozbyć się resztek kosmetyków i jednocześnie nie zniszczyć gąbki? Pierwszym sposobem, dobrym gdy mamy do wyczyszczenia jedną gąbkę do makijażu czy dwie i to w miarę świeżo po aplikacji podkładu, jest mycie pod bieżącą wodą (letnią). Gąbkę moczymy pod strumieniem i wyciskamy, by rozpuścić podkład. Następnie przechodzimy do docelowego mycia - sprawdzi się tutaj płyn do mycia naczyń, olejek do mycia ciała czy płyn do demakijażu (super będzie szczególnie ten dwufazowy). Doskonale sprawdzi się też delikatny szampon- z powodzeniem usunie delikatne zabrudzenia. Polewamy danym płynem gąbeczkę i uciskamy. Następnie znowu płuczemy pod wodą, dajemy nasz wybrany środek, ściskamy i lekko masujemy. Potem ponownie płuczemy gąbeczkę, wyciskamy i masujemy, usuwając przy tym nadmiar wody. Świetne będzie też zwykłe mydło i tarcie o nie gąbeczki, tak by się spieniła, a kosmetyki się rozpuściły. Przy dużej ilości gąbeczek, najlepiej jest nalać wody do zlewu i zrobić im kąpiel. Najpierw moczymy je w ciepłej wodzie - zostawiamy na chwilę, a następnie zaczynamy dociskać gąbeczki do dna umywalki, by "wypuściły" kosmetyki. Jeszcze raz napuszczamy wodę i tym razem dolewamy już wybrany środek do czyszczenia - może być to olejek, płyn do kąpieli, szampon do włosów... I po raz kolejny robimy kąpiel z samą wodą - płuczemy, dopóki woda nie będzie czysta. Możemy jeszcze dodatkowo wspomóc się techniką mycia mydłem. Takie techniki będą w stanie usunąć ślady używania nawet w przypadku zastygającego podkładu, jak np. Revlon Colorstay. Na końcu zawsze wypłukujemy wodą i wyciskamy, by usunąć jej nadmiar.
Najczęstsze błędy przy czyszczeniu gąbeczki do makijażu
Jakie błędy najczęściej popełniane są podczas mycia gąbki do makijażu? Najważniejszym jest zostawianie gąbek z resztkami kosmetyków na dłuższy czas - regularne mycie jest podstawą. Starajmy się podejść do czyszczenia gąbek czy pędzli jak tylko skończymy nasz makijaż. Możemy to nazwać nawet jego ostatnim etapem. Kolejnym błędem jest używanie produktów z SLS-am do czyszczenia - mogą one mieć zły wpływ na włókna gąbki. Ważne, by gąbeczka nie była myta w zbyt zimnej wodzie (bo nie rozpuści kosmetyków) i w zbyt ciepłej (może uszkodzić włókna). Następnym błędem jest zbyt mocne mycie gąbki - zbyt intensywne tarcie czy wykręcenie może ją uszkodzić. Gąbkę do makijażu możemy jedynie wyciskać i masować. Zaszkodzi jej również - i nie tylko jej, bo także samej skórze - jest dodawanie zbyt chemicznych środków. Pod żadnym pozorem nie dodajemy proszku do prania czy wybielaczy! Z pewnością poradzisz sobie za pomocą olejku czy mydła. Ostatnim elementem - i jednocześnie jednym z powtarzających się błędów - jest nieprawidłowe suszenie gąbek. Należy trzymać je szpiczastym czubkiem do góry (np. na specjalnym stojaku), w taki sposób, by umożliwić przepływ powietrza - w taki sposób nie odgniotą się i szybciej wyschną!
Szeroki wybór gąbeczek i produktów, które sprawią, że Twój makijaż będzie wyglądał olśniewająco znajdziesz w beauty shopie BEAUTIONA.
Witaj na blogu Beautiona!
Nazywam się Ania i jestem niezależną pisarką z obsesją na punkcie beauty.
Blog zawiera codzienne recenzje produktów, porady dotyczące makijażu i nowości urodowe. Wprowadzę Cię w niezwykły świat paznokci i produktów do ich stylizacji. Razem odkryjemy najnowsze trendy