Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak poprawnie myć pędzle do makijażu?

Jak poprawnie myć pędzle do makijażu?

2022-08-18

Tak samo jak dbasz o swoją skórę i włosy, tak samo warto zadbać o narzędzia, którymi się malujesz. To istotna kwestia, jeśli chodzi o akcesoria beauty, które mają kontakt z Twoją skórą. Poznaj najlepsze sposoby na to, jak myć pędzle do makijażu!

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu - czy są to pędzle syntetyczne, czy z włosia naturalnego to podstawa, nawet jeśli nie robisz makijażu zawodowo. Brudne pędzle do makijażu (tak samo jak gąbeczki) to siedlisko bakterii, grzybów i... martwego naskórka. Ta kwestia jest istotna przede wszystkim, jeśli mamy infekcje bakteryjne lub problem z nawracającymi wypryskami. Perfekcyjnie oczyszczony pędzel nie będzie pogłębiać tych problemów i nie rozprowadzi bakterii po skórze, a tym samym pozwoli uniknąć stanów zapalnych. Codzienne mycie po każdym wykonaniu makijażu to must-have, zwłaszcza jeśli chodzi o pędzle przeznaczone do produktów płynnych. Jak więc czyścić pędzle do makijażu, tak by bezpiecznie dla włosia usunąć z nich kosmetyki? Pędzle z włosia naturalnego najczęściej używane są do produktów sypkich, a pędzle z włosia syntetycznego do pracy produktami płynnymi - sztuczne włosie wchłania mniej produktu i jest bardziej wytrzymałe. Naturalne włosie pędzla jest też delikatniejsze. Prawidłowe czyszczenie pędzli ma trzy etapy i powinno odbywać się po każdej aplikacji kosmetyków. Pędzle do kosmetyków sypkich możemy czyścić co 2-3 dni (jeśli pracujemy tylko na sobie). Proces zaczynamy od samego mycia pędzli, tak by usunąć dokładnie resztki kosmetyków. Szczególną ostrożność zachowujemy w miejscu, w którym skuwka graniczy z rączką. Ze względów higienicznych, po dokładnym umyciu pędzli, trzeba wykonywać dezynfekcję preparatem odkażającym (np. w sprayu). Na końcu odbywa się suszenie pędzli - ważny jest tutaj swobodny przepływ powietrza pomiędzy każdym z pędzli. Jak więc wykonać mycie, by dokładnie oczyścić pędzle i jednocześnie im nie zaszkodzić?

Jak myć pędzle do makijażu i czego potrzebujesz do mycia pędzli? Poznaj etapy czyszczenia pędzli!

Przed myciem pędzli zaopatrz się w produkty takie, jak delikatny szampon dla dzieci, płyn micelarny, olejek myjący (lub zwykły olej, np. kokosowy), szare mydło (lub inne mydło o naturalnym składzie) i miseczka. Do czyszczenia pędzli konieczna jest też bieżąca woda! Nie moczymy całego pędzla w wodzie - to pozwoli uniknąć zniszczenia trzonka i skuwki, które mogą się odkleić. Te części można przemyć wacikiem z płynem micelarnym albo płynem dezynfekującym. Sposobów na to jak czyścić pędzle do makijażu jest kilka, a podobne techniki sprawdzą się do też mycia gąbeczki. Przy lekkich zabrudzeniach, możemy jedynie zdezynfekować płynem do dezynfekcji - płyn dajemy na papier (lub ręcznik kuchenny), a następnie pędzlem okrężnymi ruchami pracujemy po nasączonym płynem papierem. Bardziej skuteczne są jednak rozbudowane metody. Szykujemy sobie miseczkę wypełnioną płynnym mydłem (możesz użyć nawet antybakteryjnego mydła) lub delikatnego szamponu do włosów. Włosie myjemy pod bieżącą wodą, tak by rozpuścić kosmetyki. By nie zniszczyło się delikatne włosie pędzla, robimy to zgodnie z kierunkiem lecącej wody (płuczemy najlepiej ciepłą wodą). Po opłukaniu pędzla dajemy w zagłębienie dłoni mydło i rozsmarowujemy je na dłoni takimi ruchami, których normalnie używamy podczas malowania danym pędzlem. Można użyć też całej kostki mydła i po prostu wykonywać ruchy na nim, zamiast na dłoni. Następnie płuczemy pędzel pod strumieniem wody i lekko dociskamy (nie obciągamy włosia w dół!). Do pędzli, które trudno jest trudno domyć, polecamy podobną metodę, ale z dodatkowymi produktami. W miseczce łączymy olej (np. kokosowy), oliwę i zwykłe mydło (lub antybakteryjne). Najpierw pędzel umyj w oleju, delikatnie pocieraj, a potem spłucz wzdłuż ze strumieniem wody, umyj mydłem i znowu spłucz. To zadziała nawet na wodoodporne kosmetyki!

Rada eksperta Pro tip: po umyciu pędzla możesz dodatkowo umyć go odżywką do włosów - to zmiękczy włosie!

Po umyciu dodatkowo odkażamy każdy pędzel. Ostatnim etapem czyszczenia pędzli jest ich suszenie. Każdy pędzel kładziemy na ręczniku papierowym lub chusteczce higienicznej. Mokre pędzle nie mogą się stykać, muszą się swobodnie suszyć! Końcówka z włosiem powinna wystawać za krawędź blatu. By uniknąć odgniecenia się, nie wyginaj włosia - możesz użyć do tego specjalne osłonki, tzw. brush guardy lub chusteczki higienicznej. Nakładamy pasek chusteczki higienicznej na włosiu i części skuwki, mocujemy gumką recepturką i lekko ścigamy go górze włosia.

Jak dbać o pędzle?

Poza wiedzą, jak czyścić pędzle, warto wiedzieć też, w jaki sposób je przechowywać! Nie trzymamy pędzli w łazience - wilgotność w tym pomieszczeniu sprzyja rozwojowi grzyba. Nie trzymamy ich również w ciepłych miejscach (np. obok kaloryfera czy na słońcu), bo to może je zniszczyć. Jeśli nie czyścisz pędzli codziennie, pamiętaj, że do wilgotnego włosia przykleją się kurz i brud oraz zaczną rozwijać się na nim bakterie. Jego czyszczenie jest naprawdę kluczowe - nieczyszczenie pędzli może być przyczyną np. trądziku! Poza tym... Regularne mycie po każdym makijażu i przechowywanie pędzli na stojaku lub w specjalnym organizerze zagwarantuje nie tylko higienę pracy, ale też przedłuży im życie!

Ania - autorka bloga

Witaj na blogu Beautiona!

Nazywam się Ania i jestem niezależną pisarką z obsesją na punkcie beauty.

Blog zawiera codzienne recenzje produktów, porady dotyczące makijażu i nowości urodowe. Wprowadzę Cię w niezwykły świat paznokci i produktów do ich stylizacji. Razem odkryjemy najnowsze trendy

Najnowsze wpisy
pixelpixelpixelpixel