Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Na ratunek złamanemu paznokciowi - co robić w takiej sytuacji?

Na ratunek złamanemu paznokciowi - co robić w takiej sytuacji?

2023-01-18

Idealnie wykonany manicure i nagle staje się TO… Łamie Ci się paznokieć! Chyba każdej z nas zdarzyła się taka sytuacja. Co wtedy robić? Jak uratować złamany paznokieć? Jak naprawić złamanego paznokcia! Poznaj najlepsze triki!

Złamany paznokieć to nie tylko kwestia estetyki. Złamanie paznokcia może utrudniać codzienne czynności, a przy mocniejszym urazie doprowadzić do późniejszych problemów z naturalną płytkę paznokcia (np. gdy złamanie paznokcia występuje w okolicy macierza). Dzisiaj poznasz kilka sposobów na to, co robić w takiej sytuacji, czyli jak uratować złamany paznokieć, zarówno jeśli chodzi o naturalną płytkę, paznokcie hybrydowe czy przedłużane. Te triki przydadzą się szczególnie wtedy, kiedy czeka Cie ważne wyjście, a nie możesz dostać się swojego salonu stylizacji!

Czy to, w jaki sposób łamie się płytka paznokcia, ma znaczenie?

Tak! Jeśli paznokieć jest pęknięty wzdłuż, czyli pęknięcie przebiega od końcówki paznokcia do macierzy, to często jest to sygnałem braku określonych witamin. Jeśli złamane paznokcie, to temat dobrze Ci znany, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie. Natomiast paznokieć pęknięty poziomo, może być oznaką, że zbyt mocno szlifujemy jego brzegi - staraj się używać równomiernego i słabszego nacisku, a także mniejszej gradacji. Paznokieć pęknięty wszerz wymaga często konsultacji z dermatologiem, ponieważ może świadczyć o chorobach takich jak łuszczyca czy grzybica.

Jak uratować złamany paznokieć?

Jeśli paznokieć zostanie złamany na samym czubku, a samo złamanie jest niewielkie, to należy spiłować uszkodzony paznokieć tuż po samym miejscem złamania i w miarę możliwości nadanie mu kształtu zbliżonego tak jak pozostałe paznokcie. Jeśli masz zrobioną hybrydę, to najpierw ją zdejmij. Potem użyj bloczka polerskiego, by wyrównywać powierzchnię paznokcia. Jeśli masz manicure hybrydowy i posiadasz w domu własną lampę LED/UV to odtwórz poprzednią stylizację. Będziesz potrzebowała do tego bazy hybrydowej, którą możesz spróbować zakryć złamaną płytkę (dwukrotnie nakładając bazę) i pomaluj lakierem hybrydowym paznokieć na najbardziej zbliżony do reszty. Jeśli masz długie paznokcie, to złamany paznokieć będzie się mocniej odznaczał - dlatego, by uratować swoją stylizację, możesz spróbować go przedłużyć, używając do tego żelu budującego, przeznaczonego do przedłużania paznokci. Za pomocą żelu nadbuduj złamany paznokieć na formie, a potem - po utwardzeniu (najlepiej dwukrotnie) - za pomocą polerki usuń nadmiar użytego produktu. Ten sposób to po prostu rekonstrukcja paznokcia żelem, a samo rozwiązanie wymaga odpowiedniej techniki oraz produktów. Zamiast żelu rekonstrukcja może się odbyć za pomocą akrylu. W jaki jeszcze sposób można uratować złamany paznokieć, jeśli nie mamy takich możliwości?

Rada eksperta Jeśli Twój złamany paznokieć się nie zrasta, nigdy nie kuś się na samodzielne zrywanie go. Skonsultuj się wtedy z lekarzem!

Domowe sprawdzone sposoby jak naprawić złamany paznokieć

Jakie jeszcze sposoby na naprawienie złamanego paznokcia mogą być skuteczne poza jego rekonstrukcją czy użyciem produktów do manicure? Na złamany paznokieć w połowie płytki, to z pomocą może przyjść torebka herbaty - naklejenie łatki z saszetki to bardzo prosta metoda! Jednym z atutów jest jej łatwa dostępność - praktycznie w każdym domu znajdzie się herbata w torebkach. Poza herbatą, do tej metody naprawy będzie Ci potrzebny pilnik, pęseta, wykałaczka oraz klej. Przed nałożeniem łatki konieczne jest delikatne opiłowanie miejsca pęknięcia oraz usunięcie z niego pozostałości lakieru. Następnie wytnij niedużą łatkę z suchej torebki z herbaty. Powierzchnia łatki powinna być nieco większa niż obszar uszkodzenia złamanego paznokcia. Z pomocą pęsety i wykałaczki dokładnie naklej łatkę na wybrane miejsce i starannie ją wygładź i dociśnij. Po wyschnięciu kleju pomaluj to załatane miejsce lakierem - najlepiej by był to lakier bazowy, a następnie lakier z kolorem (może to być lakier hybrydowy lub zwykły, w zależności od tego, jakie produkty posiadasz). "Opatrunkiem" z torebki herbaty możesz też skleić górną część paznokcia, mocując go w taki sposób, by zakleić również wewnętrzną, białą cześć płytki. Zamiast torebki do herbaty dobrym pomysł może okazać się tez np. profesjonalnego plastra na złamany paznokieć.

Inną metodą jest użycie kleju do tipsów. Oczywiście pod warunkiem, że pod złamaniem nie ma żadnej ranki. Aby naprawić złamany paznokieć, sklej miejsce pęknięcia, a po wyschnięciu delikatnie zeszlifuj miejsce połączenia, aby uzyskać gładką powierzchnię. Ta metoda plusuje też tym, że można tak skleić tipsa czy przedłużany paznokieć. Następnie, możesz pomalować naprawioną powierzchnię wybranym lakierem. Inną metodą jest pomalowanie miejsca złamania odżywką z dodatkiem włókna szklanego, odczekanie aż wyschnie i go zamalowanie kolorem.

Najważniejsza profilaktyka, czyli jak zmniejszyć ryzyko łamania się paznokci

Jeśli nie uda Ci się uratować Twojego złamanego paznokcia i stylizacji, to pozostaje tylko jedna opcja. Trzeba skrócić pozostałe paznokcie na tę samą długość, co ten złamany. Pamiętaj, że jeśli zauważysz lecącą krew spod paznokcia lub paznokieć jest mocno zdeformowany, to skonsultuj się ze specjalistą - zdrowie jest tutaj najważniejsze! Pamiętaj również, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, dlatego warto zadbać o swoje paznokcie, szczególnie gdy problem złamanego paznokcia pojawia się często. Odpowiednia pielęgnacja, czyli nawilżenie i odżywienie, np. używanie nawilżających i odżywiających oliwek do skórek i paznokci, a także ograniczanie wpływu szkodliwych detergentów (np. podczas sprzątania) poprzez noszenie rękawiczek ochronnych. Bardzo ważna jest zdrowa dieta - to ona wpływa na stan i kondycji płytki paznokcia! By wzmocnić paznokcie, warto nią zadbać i skupić się na dostarczaniu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

Produkty do manicure hybrydowego, żelowego czy akrylowego, a także do pielęgnacji paznokci znajdziesz w swoim ulubionym beauty shopie www.beautiona.pl!

Ania - autorka bloga

Witaj na blogu Beautiona!

Nazywam się Ania i jestem niezależną pisarką z obsesją na punkcie beauty.

Blog zawiera codzienne recenzje produktów, porady dotyczące makijażu i nowości urodowe. Wprowadzę Cię w niezwykły świat paznokci i produktów do ich stylizacji. Razem odkryjemy najnowsze trendy

Najnowsze wpisy
pixelpixelpixelpixel